Android Telefonu Modem Olarak Nasıl Kullanırım ?

Bu yazımızda çok sık kullandığımız android telefonumuzu nasıl  modem olarak kullanıp bilgisayarımızı internete bağlarız konusunu anlatmaya çalışacağız. Çünkü internet artık cebimizde gezdiği için ihtiyaç duyduğumuzda android telefonu modem olarak kullanmayı göstereceğiz.  

Aşağıda yer alan yönergeleri takip ederek işleme başlayacağız.

Hotspot: Ayarlar> Diğer Ağlar> Bağlantı ve Taşınabilir Wi-Fi Alanı> Taşınabilir Wi-Fi Alanı> Yapılandır> SSID Ağı:Görünecek isim > Güvenlik WPA PSK Yada WPA 2 PSK (Tercih edilen)> Şifre:8 Karekter uzunluğunda olaması gereklidir> Kaydet

Android Telefonu Modem Olarak Nasıl Kullanırım
Android Telefonu Modem Olarak Nasıl Kullanırım

USB Tethering ve Wi-Fi HotSpot özelliklerini nasıl kullanırız.   Bulunduğunuz yerde  internet bulunmuyorsa  cihazınızın  internetini bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.  Android tabelet ve telefonlarda yer alan USB Tethering ve Wi-Fi HotSpot özellikleri sayesinde tablet ve telefonunuzu kablolu veya kablosuz modem olarak  kullanarak internet ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Şimdi  USB Tethering ve Wi-Fi HotSpot’ın kullanımı ile  ilgili tefarruatlı anlatıma geçelim.

USB Tethering Özelliği Nedir

USB Tethering, USB kablosu ile cihazınızın  interneti bilgisayarınız ile  birlikte kullanmanıza olanak sağlayan, kullanışlı bir özelliktir.

Son çıkan akıllı cihazların bir çoğunda olan bu özellik sayesinde her yerde  etrafta Wi-Fi (kablosuz modem bağlantısı) bulunmasa dahi cihazınızın internetini kullanarak USB kablosu yardımıyla internete bağlantı sağlayabilirsiniz. Telefonunuzda kullandığınız internetin hızı ise telefonda kullandığınız  hattın sunduğu 3G ve EDGE hızına göre değişmektedir.

Android 2.2 ve üstü cihazlarda USB Tethering özelliği telefonunuzun Ayarlar -> Kablosuz Özelliği ve Ağlar -> Tethering ve Taşınabilir HotSpot özelliği altında bulunmaktadır. USB ile telefonunuzu bilgisayarınıza bağladıktan sonra bu sekmeyi aktif hale getirerek internette gezinmeye başlayabilirsiniz.

Wi-Fi HotSpot Nedir? Ne İşe Yarar?

Wif-Fi HotSpot özelliği de telefonunuzun internetini paylaşmaya yarayan bir özelliktir. USB Tethering’den farkı ise herhangi bir kablo gerektirmemesidir. Wi-Fi HotSpot ile telefonunuzu kablosuz modem olarak kullanabilirsiniz. Böylece, etraftaki kablosuz ağlara bağlanabilen cihazlar, sizin internetinizi kullanarak internete erişim sağlayabilir. Tabi güvenlik açısından, kurduğunuz Wi-Fi HotSpot bağlantısına şifre koyarak tanımadığınız insanların bağlanmasına da engel olabilirsiniz.

USB Tethering ve Wi-Fi HotSpot’ın kullanımını isterseniz adım adım anlatalım:

1-) Öncelikle ana ekranınızdan telefonunuzun Ayarlar kısmına gelin.

2-) Ardından Kablosuz Özelliği ve Ağlar sekmesine tıklıyoruz.

3-) Biraz aşağı indiğinizde Tethering ve Taşınabilir HotSpot ayarlarını göreceksiniz.

4-) Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi karşınıza 2 seçenek çıkacak. USB kablosunu taktıktan sonra USB Tethering ile internete bağlanabilirsiniz.

Bundan sonraki adımlar Wi-Fi HotSpot için geçerlidir.

5-) Şimdi Wi-Fi HotSpot’u etkin yaptığınızda, Taşınabilir Wi-Fi HotSpot Ayarları‘na tıkladığınızda önce karşınıza bu özelliğin normalden daha fazla şarj kullanacağını ve telefonunuzun datasını kullanacağını belirten bir uyarı ekranı çıkacaktır. Buna Tamam diyerek sonraki adıma geçiyoruz.

6-) Şimdi bir ağ SSID oluşturmanızı isteyecek (istediğiniz bir isim yazabilirsiniz) ve burdan güvenlik düzeyini seçtikten sonra ilerliyoruz. Bu adımdan sonra size, diğer kullanıcıların bağlanabilmesi için bir şifre soracak. Bu şifreyi de yazdıktan sonra işlemleriniz tamam. Artık diğer kullanıcılar, oluşturduğunuz Wi-Fi bağlantısına belirlediğiniz şifreyi girdikten sonra bağlanabilir.

 AndroidHaber sitesinden faydalanılmıştır.

Uyarı !

  • USB Tethering ve Wi-Fi HotSpot kullandığınızda telefonunuz şarjını daha çabuk bitecektir.
  • USB Tethering ve Wi-Fi HotSpot özelliğini bilgisayarınızda kullandığınızda cihazınızın  interneti kullanılıp olup bunun için  telefonunuzun internet paketi bulunuyorsa  paketinizi aşmamanızı ayrıca   internet paketiniz bulunmuyorsa  telefonunuzun internetini kullanacağını unutmayalım.
  • Wi-Fi HotSpot bağlantısını kullanırken unutmamanız gereken unsur şifredir. Muhakkak kullanmalısınız.
  • Telefonunuz bu özelliği kullanım için uygun olmalıdır. Yani bu özellikleri desteklemesi gereklidir.

Ewet arkadaşlar yukarıda android telefonunuzu nasıl modem olarak kullanabileceğiniz USB Tethering ve Wi-Fi HotSpot özelliklerini anlattık.

Author: zaman teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir