Bir Günde Ne Kadar İphone Üretiliyor ?

Wall Street Journal’in yayınladığı bir habere göre iPhone 5C üretimini azaltan Apple iPhone 5S’e olan talebi karşılayabilmek için Foxconn’daki iPhone 5S üretimini artırdı. Şu anda Foxconn’da 7 gün 24 saat boyunca toplam 600 çalışan günde 500 bin iPhone 5S üreterek talebi karşılamaya çalışıyor.

foxconn_uretim

Foxconn’da iPhone 5S için şu anda 100 üretim hattı haftanın her günü ve kesintisiz olarak çalışıyor ve her iPhone 5S 600 işçinin ortak çalışması ile son haline getiriliyor. İsmi açıklanmayan bir Foxconn çalışanı ise günde 500 bin iPhone 5S üretimi için iPhone 5C veya iPhone 5’e göre fazladan 100 işçiye daha ihtiyaç olduğunu açıkladı. iPhone 5S için daha fazla işçi gerekiyor olmasının sebebi ise iPhone 5S’in iPhone 5C ve iPhone 5’e göre daha karmaşık olan yapısı olarak açıklandı.

Hem Apple hem de Foxconn birbirlerine olan bu bağımlılıklarını zaman zaman kırmaya çalışıyorlar ancak şu ana kadar başarılı olabilmiş değiller. Apple bir yandan tedarik zincirini genişleterek çeşitlendirmeye çalışırken Foxconn’da yeni müşteriler alarak şirket hacmini büyütmeye odaklanıyor. Foxconn’un özellikle iPhone üretimindeki kritik rolüne baktığımızda bu birlikteliğin Apple için bir süre daha devam edebileceğini söyleyebiliriz. Konuya Foxconn tarafından baktığımızda ise Foxconn’un gelirinin yüzde 40’ının Apple’dan geldiğini görmekteyiz. Bu nedenle de Foxconn için de işbirliğini Apple ile sürdürmek oldukça mantıklı görünüyor.

Author: zaman teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir