Google Play Sorun ve Çözümleri

Android kullanıcıların genellikle eski sürümle bağlandıklarında ya da sürüm güncellediklerinde başlarına birkaç sorun gelebiliyor. Bu yazımda bunlara değinerek nasıl çözüleceğini ve rahatlıkla oyun ve uygulamaları indirilebileceğini anlatacağım.

google_play_store_logo

Öncelikle şurası önemli bir konu, cihaz alırken ki piyasada çok ucuz tablet’ler mevcut almadan önce https://support.google.com/googleplay/answer/1727131 bu adresten cihazın Google Play’e uyumluluğuna bakınız. Eğer bu listede cihazınız yoksa aşağıdaki yöntemler uymayabilir. Fakat geçen gün aynı sorudnan muzdarip bir cihaz (Probook) aşağıdaki yöntemlerle sorun çözülmüştür.

Uygulama İndirirken Karşımıza Çıkabilecek Hatalar:

 1. Google Play Store [RPC:S-5:AEC-0] Sunucudan Bilgi Alınırken Hata Oluştu”
 2. “Google Play Store [RPC:S-6:AEC-0] Sunucudan Bilgi Alınırken Hata Oluştu”
 3. “Bu Uygulama Google Play Hizmetleri güncellemeden çalışmaz.”
 4. “Paket dosyası doğru bir şekilde imzalanamadı.”
 5. “Hesap doğrulanamıyor”

Gibihatalar aldığınızda aşağıdaki yöntemlerden birini denemeniz halinde sorun çözülecektir.

Google Play İndirme Hatası Çözümleri:

Hata Çözüm-1:

Cihazımızdan Ayarlar >> Hesaplar kısmından Varolan hesabımızı kaldıralım daha sonra telefonu kapatıp tekrar açalım. Muhtemelen telefon açılıp tekrar hesap girdiğinizde sorun düzelmiş olacaktır. (İmkanınız varsa başka bir hesap deneyin) ya da Google Play’e girdikten sonra tekrar hesabımızı yapılandıralım.

Hata Çözüm-2:

Bu yöntem daha garanti ve cihaz performansı için arada bir yapmanız da sağlıklı olacaktır. Ayarlar  >> Uygulama yöneticisi kısmına gelip alt tarafta belirttiğim servis ve uygulamaları teker teker seçtikten sonra Verileri Sil/Temizle butonuna tıklayıp cihazımızı tekrar başlatalım. Sorun çözülecektir.

 • Google Hesap Yöneticisi
 • Google Hizmetleri Çerçevesi
 • Google Play hizmetleri
 • Google Play Store
 • Google Talk
 • İndirme Yöneticisi
 • Market Güncelleyici

Hata Çözüm-3:

Bu yöntem son çaremiz olup tüm uygulamaların ve cihaz özelliklerinin sıfırlanma yoludur.  Ayarlar >> Gizlilik >>  Fabrika Ayarlarına Dön dedikten sonra cihazınızın açılıp kapanacaktır, hesaplarını tekrar kurduğunuzda sorun çözülecektir. (Bu işlemi yapmadan fotoğraf müzik vb. hafıza kartına yedekleyiniz)

Yukarıdaki hatalar en çok karşılaştığınız sorunlar ve çözümleri yer almaktadır. Bu çözümleri uygulayarak sorunsuz bir google play kullanımı yapabilirsiniz.

Author: zaman teknoloji

3 thoughts on “Google Play Sorun ve Çözümleri

 1. merhaba bazı android tablet ve telefonlarda googl play store çalışmıyor hata veriyor bağlantı hatası yüklenemedi bağlantı tekrar dene uygulama indirildiğinde zaman aşımı bağlantı koptu gibi bu konu ile ilgili yardımcı olur musunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir