Msconfig Nedir, Msconfig Ayarları

Msconfig Nedir,  Msconfig  Ayarları

Msconfig; Windows işletim sisteminde bilgisayar açılırken çalışacak olan programların ve işlemlerin ayarlandığı yönetim yeridir. Bu bölümde yaptığımız değişikliklerle başlangıç aşamasında  istediğimiz programları çalıştırabiliriz veya kapata biliriz.

Msconfig ‘e kullanmak  için yapılması gereken Başlat menüsünden Çalıştır seçilir. Ekrana gelen pencerede msconfig yazılarak Tamam tuşuna bastığımızda karşımıza Sistem Yapılandırma Hizmet Programı gelmektedir.

msconfig

Sitem dosyası açıldığında bizim işimize yarayacak kısım ise “Başlatma” sekmesidir. Bu kısımda bilgisayarımıza yüklediğimiz program veya programcıkların başlangıçta açmak yada kapatmak işlemini yapabiliriz.

msconfig1

Bu programlar bilgisayarımızda çalışırız vaziyette ise bilgisayarımızın sağ alt kısmında küçük iconlarla görünmektedir.(Arka planda çalışan herhangi bir virüs yada trojen varsa sağ alt kısımda görünmeyecektir.)

mscomfig4

Örneğin messenger yazılımımızın başlangıçta çalışmasını istemiyorsak, başlangıç sekmesinden başlangıç öğesi ve konum kısmından messengerı bularak pasif hale getirip “Tamam” dediğimizde yeniden başlatıp açıldığında PC messenger yazılımının çalışmadığını göreceğiz.

Author: zaman teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir