Teknoloji Harikası; Google Glass

Android işletim sistemi bu gözlüğün içerisinde de var ve bir akıllı telefon gibi komutlarınızı işleyebiliyor; iPhone daki Siri gibi bir bakıma. Emredin efendim! Ellerinizi kullanmadan akıllı bir telefona sahip olmak belki de Glass ile mümkün olacak.
google-glass-wallpaper-hd
Okay Glass” diyorsunuz ve arkasına; “fotoğraf çek, mesaj gönder, videoya kaydet, adres tarif et, arama yap” gibi işlevleri gerçekleştirmesini istiyorsunuz Google Glass da yapıyor. Bir alttaki fotoğrafSergey Brin’e ait ve kendisi Google’ın iki kurucusundan birisi; o da Glass’ıtest ediyor.

Kesin olmamakla birlikte alüminyum-fiber karışımı oldukça esnek bir yapıya sahip Glass. Geldiğinde ise 5 çeşit renk seçeneğiyle kullanıcılar ile buluşacak. İlk Glass versiyonu normal bir gözlük gibiydi şu an ise aşağıdaki fotoğrafta beliren şeffaf bölümden komutların uygulanışını sunuyor ve camları olmayan bir çerçeve üzerine oturtulmuş durumda.

Bir örnek olarak Glass’ın kişisel güneş gözlüğüne uygulanışı fotoğraflamışlar. 2013 yılının sonu veya 2014 yılı başlarında çıkması beklenen Glass’ın fiyatının 1500$’dan aşağıda olması bekleniyor. Zamanla çok daha geliştirileceğini düşünürsek bu rakamı da hak edecektir; hoş şu an bile özellikleri bu parayı hak ettiğinin göstergesi.

720p HD kalitesinde video kaydı yapabiliyor GPS ile konum belirleyebiliyor ve yön tarifi yapıyor, WiFi veya Bluetooth 4.0 özelliği ile de iPhone veyaAndroid akıllı telefonunuzla da bağlantı kurabilecek.

Belki yakın zamanda yalnızca insanların gözbebeklerine oturacak bir lens sayesinde etrafımıza baktığımızda herhangi bir şey hakkında bilgi alabilecek, yolumuzu zorlanmadan bulabilecek, her anımızı ölümsüzleştirmek adına kayıt altına alabileceğiz. Çok fazla gelecek kokmuyor mu? “Filmlerdeki gibi” sözünü gerçekleştiren bir devrim aslında Google’ın Glass projesi.

Google Glass Teknik Özelikleri:

  •     Android 4.0.4 işletim sistemi
  •     16 GB’lık hafıza
  •     1 GB RAM
  •     1.2 GHz çift çekirdekli ARM Cortex-A9 veya OMAP 4430 işlemciler
  •     5 MP 720p görüntü kalitesinde kamera
  •     WiFi , GPS, Bluetooth

Google Glass güzel bir deneyim olarak karşımızda diyelim 🙂

Author: zaman teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir