Windows 7 format atma resimli videolu anlatım

Windows 7 format atma resimli videolu anlatım

Windows 7 format atma işlemleri, format atma videoları, Windows 7 nasıl kurulur, Windows 7 format resimli anlatım konuları bu haberimizde yer alacaktır.

Bilgisayarınızın PC’nizin virüs işlemleri sonucu çalışamaz hale geldiğinde veya zamanla kurup kaldırdığınız programların PC’nizde donma yavaşlama gibi nedenler dolayı çalışamaz hale geldiğinde yada sistemsel hatalardan dolayı artık windows 7 işletim sisteminiz mavi ekran hatası vermeye başladı ise format atma işlemi sonucunda bilgisayarınız hem bu hatalardan temizlenmiş olacak hemde daha hızlı ve sorunsuz olarak çalışmaya başlayacaktır.

Birazdan hem videolu hemde resimli olarak bilgisayarınıza temiz bir kurulum için windows 7 format atma adımlarını yayınlayacağız. Bu adımlarda göründüğü gibi format işlemleri çok kolay bir şekilde çözülebilmektedir. Bundan dolayı buradaki adımları doğru takip ederseniz bilgisayar servislerine ücret ödemeden kendiniz bilgisayarınıza format atabilirsiniz.

Bu işlemlere başlamadan önce bilgisayarınıza ait bir driver türkçe adı ile sürücülerinizin olduğuna dikkat ediniz. Yeni sistemlerde artık sürücüler otomatik olarak yüklenmektedirler fakat bunun için bilgisayarınızın internete bağlanması gerekmektedir. Bundan dolayı hiç olmazsa ethetnet kartınızın sürücüsünü bulundurmanız zaruridir.

Bu adımlardan önce eğer  marka ve model belli olan bir PC’nin kurulumunu format atma işlemlerini yapıyorsanız yapmanız gereken resmi web sayfasına girerek destek başlığı altında işletim sistemlerine göre yayınlanan sürücüleri indirmenizdir.

Windows 7 format atma resimli anlatım

 • 1 . Bölüm Anakartta BiOS Boot seçimi 

Yukarıdaki giriş paragrafımızdan sonra windows 7 kurulumuna artık geçebiliriz. İlk olarak bilgisayarınızda boot ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Boot dediğimiz sistem bilgisayarınızın ilk açılış aşamasında hangi sürücü ile başlatacağınızı seçtiğiniz ekrandır. Burada yer alan seçeneklerden flash bellek USB veya CD/DVD seçeneklerini seçebilirsiniz. Bilgisayarınızın boot ekranına ulaşabilmek için F2, F10 ve delete tuşlarına girerek Bios ekranına ulaşabilirsiniz. Ayrıca bazı modellerde direkt olarak tek bir tuş ile boot ekranına ulaşma imkanı vermektedir. Örnek olarak HP bilgisayarlarda F9 tuşuna bastığınızda direkt olarak bios ekranına girmeden ulaşabilirsiniz.Aşağıda bu ekranın örneği görünmektedir.

Windows 7 format atma

Burada şu uyarılarımız yapalım eğer yeni bir harddisk aldı iseniz yapmanız gereken sadece kurulum DVD’sini takmanızdır. Bu aşamada kurulum otomatik olarak DVD’deki işletim sistemini görerek windows 7 kurulumu başlayacaktır.

 • 2. Bölüm Boot ekran ayarları

Bu ekranda ise işletim sistemini kuracağınız sürücüyü bilgisayara birinci sırada göstermeniz gerekmektedir. Windows işletim sistemini DVD’den kuracaksınız ilk sıraya DVD veya CDROM yazan kısmı getirmeniz gerekmektedir. Eğer USB bellekten kuracaksanız yapmanız gereken USB belelği ilk sıraya getirmenizdir. USB belleği bilgisayara taktığınızda boot menüsünde markası ile birlikte göreceksiniz. Yalnız burada önemli olan Bootlu USB bellek oluşturma adımlarını bilmeniz gereklidir.Aşağıda yer alan boot menüsü – veya + tuşları ile vaya ok tuşları ile yerlerini değiştirebilirsiniz. Bu işlemin biosda aktif olabilmesi için F10 tuşu ile Save and Exit işlemini uygulayınız.

Windows 7 format atma

 • 3. Bölüm windows 7 kurulum başlangıcı

Yukarıdaki ekran ilk sırayı DVD yaptıktan sonra yeniden başlatmadan sonra bilgisayar DVD’nizi görmüş olup Windows 7 kurulumu başlatmanız için sizden klavyenizde herhangi bir tuşa basmanızı isteyecektir.

Windows 7 format atma

 • 4. Bölüm ön yükleme ekranı

Bu ekranda yapmanız gereken ön yüklemelerin bitmesi bekleyerek ileri tuşuna basıp windows 7 kurulumu devam ettirmenizdir.

 • 5. Bölüm Şimdi Yükle ekranı

Windows 7 ön yüklemenin ardından aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir. Burada yer alan “Şimdi Yükle” yazısına tıklayarak kuruluma devam ediniz.

Windows 7 format atma

 • 6. Bölüm Lisans Şartları

Bu ekranda karşınıza microsoft’un sizlere sunduğu yazılım lisans anlaşması çıkacaktır. Yazının sonunda yer alan “kabul ediyorum” seçeneğini seçerek “ileri” tuşuna basınız.

 • 7. Bölüm yükleme türünü seçme

Karşınıza gelen aşağıdaki ekrandan “Özel” gelişmiş seçeneğini seçiniz

Windows 7 format atma

 • 8. Bölüm HDD bölüm oluşturma

Burada windows 7 kurulumunun en önemli noktasına geldik. Eğer harddiskinizi yeni aldı iseniz veya komple sil iseniz aşağıdaki gibi bir görüntü karşınıza çıkacaktır. Burada görünen harddiski seçiniz ardından aşağıda açılan yerde açmak istediğiniz bölümün alanını giriniz.

Windows 7 format atma

Aşağıdaki ekranda olduğu  kaç mb yapmak istiyorsanız rakamları ilgili alana girip uygula deyiniz.

Windows 7 format atma

 • 9. Bölüm Bölümlenmiş HDD 

Yukarıdaki işlemin ardından HDD’niz aşağıdaki gibi bölümlere ayrılacaktır. Kurmak istediğiniz bölümü seçerek “ileri” tuşuna basınız.

Windows 7 format atma

 • 10. Bölüm Yeniden başlatma

Bu aşamada bilgisayarınız birkaç defa yeniden başlayacaktır.

 • 11. Bölüm Kullanıcı adı

Bu ekrana kullanıcı adınızı grip ileri tuşuna basınız. Burada bilgisayar adı ile kullanıcı adının farklı olmasına dikkat ediniz.

 • 12. Bölüm Windows 7 Parola oluşturma

Bu ekranda bilgisayarınızın açılış ekranında sizden parola istemesini istiyorsanız girebilirsiniz.

 • 13. Bölüm  Ayarlar seçeneği

Önerilen ayarları kullan dedikten sonra devam ediniz.

 • 14. Bölüm Tarih ve saat

Burada bilgisayarınızın tarih ve saatini ayarlayınız. Büyük bir ihtimalle otomatik olarak zaten gelecektir.

 • 15. Bölüm Windows 7 Kurulumu

Bu aşamadan sonra windows kurulumu tamamlanmış olacaktır.

Windows 7 format atma videolu anlatım

 

Author: zaman teknoloji

1 thought on “Windows 7 format atma resimli videolu anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir